ŻYRAFA

Rozpoczynamy realizację naszego programu „ŻYRAFA" - warsztaty psychoedukacyjne dotyczące agresji i przemocy skierowane do uczniów ze szkół Miasta Poznania” finansowanego ze środków budżetu Miasta Poznania – Wydziały Zdrowia i Spraw Społecznych.

Nasze działania mają na celu przeprowadzenie w szkołach cyklu 10 spotkań dla każdej z 6 grup dotyczących agresji i przemocy, radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych zarówno w szkołach, jak i w środowisku rówieśniczym czy rodzinnym. Zajęcia będą poprowadzone przez 2 osoby z dużym doświadczeniem pracy pedagogicznej, edukacyjnej oraz profilaktycznej. Będziemy tworzyć nasze zajęcia poprzez pogadanki, dramy, dyskusje, burze mózgów, metodę przypadków, co pozwoli na aktywny proces grupowy, jak i indywidulane podejście do każdego członka grupy. W dużej mierze opieramy nasze działania na komunikacji, potrzebach, emocjach, a w szczególności Porozumieniu bez Przemocy Marshalla Rosenberga, które łączy wszystkie te elementy.

Program profilaktyczny prowadzony jest w formie scenariuszy:
  1. Agresja, przemoc, agresja medialna - działanie hejtu.
  2. Potrzeby, emocje i uczucia.
  3. Sytuacje trudne i konfliktowe. Proces grupowy.
  4. Asertywnie czy agresywnie
  5. Mówimy „nie”.
  6. Jak radzić́ sobie w sytuacjach konfliktowych.
  7. Przemoc w rodzinie - przemoc fizyczna, emocjonalna, moralna i seksualna.
  8. Przemoc i jej konsekwencje prawne. Gdzie i jak szukać́ pomocy.
  9. Środki psychoaktywne i ich wpływ na zachowania agresywne i przemocowe.
  10. Wykład - prezentacja dla wszystkich uczniów szkoły.
  11. Porozumienie bez Przemocy (Marshall Rosenberg – Porozumienie Współczujące, Porozumienie Serca) to sposób komunikowania się̨ oparty na uczuciach i potrzebach.

Dorota Nowakowska – Prezes Fundacji NOVO

Tel.502 042 629, dorota.nowakowska@fundacjanovo.pl