Projekty

Profilaktyka z RAPEM

Profilaktyka z RAPEM

Profilaktyka z RAPEM - warsztaty profilaktyczno - rozwojowe dla uczniów ze szkół Miasta Poznania.

 

Od września do grudnia realizujemy nowy Projekt z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania "Profilaktyka z RAPEM - warsztaty profilaktyczno-rozwojowe dla uczniów ze szkół Miasta Poznania”, z którego jesteśmy bardzo dumni i podekscytowani nową realizacją i spotkaniami z młodzieżą, które bardzo lubimy. Zespół fantastyczny - pasja, energia, profeska, kreatywność, szaleństwo, jednym słowem bomba ;)

 

Tym razem poprowadzimy spotkania profilaktyczno-rozwojowe połączone z koncertami RAP – Piotra Plichty POISONa o tematyce profilaktycznej oraz warsztatami profilaktycznymi prowadzonymi przez Dorotę Nowakowską - emerytowaną policjantkę z wydziału zabójstw, pedagoga i profilaktyka oraz motywacyjne warsztaty z twórczego rozwoju prowadzone przez Sylwię Ćwiek – psychopedagoga kreatywności, trenera, socjoterapeutkę.

 

Każde spotkanie składa się z 3 części:

 

  1. Koncert profilaktyczny RAP – Piotr Plichta POISON

Koncert jest autorskim artystycznym spotkaniem z młodzieżą opartym na wykładach profilaktycznych i historii życia Piotra Plichty. Muzyk skupia się na tematach związanych nie tylko z używkami takimi jak papierosy, narkotyki, dopalacze, ale przede wszystkim na skutkach, jakie one wywołują takie jak negatywne skutki zdrowotne, agresja, przemoc, w konsekwencji wejście na drogę przestępstwa. Prowadzący opowiada swoje historie, przestrzega przed niewłaściwymi wyborami i zachęca do postępowania w zgodzie ze sobą.

 

"Nie daj sobie wmówić, że jesteś przegrany ...."

Czy jest sens w imponowaniu rówieśnikom czymś niefajnym, co może Ci zagrozić?

Czy jest sens, aby robić coś niezgodnego ze swoim sumieniem?

Czy jest sens rezygnować ze swoich marzeń?

 

  1. Warsztaty profilaktyczne - Dorota Nowakowska

Omówienie kilku spraw związanych z narkotykami, konsekwencji i skutków prawnych związanych z zażywaniem, omówienie systemu działania siatek przestępczych, mechanizmu werbowania, mechanizmu uzależnienia oraz konsekwencji popadania w uzależnienia, drodze wyjścia oraz możliwości uzyskania wsparcia.

 

  1. Motywacyjne warsztaty twórczego rozwoju - Sylwia Ćwiek

Warsztaty podzielone zostały na dwa bloki. Celem części 1 „Kreatywność” – czyli omówienie czym jest rozwijanie otwartej postawy nastawionej na kreatywne poszukiwanie rozwiązań, z jakim nastawieniem podejmować się nowych wyzwań, własnego rozwoju, jak współpracować z innymi. Część 2 „Motywacja”, której celem jest zwiększanie motywacji poprzez doświadczanie jej wpływu na życie, eksploracja indywidualnych czynników wpływających na motywację i rozwijanie poczucia sprawczości w rozwiązywaniu problemów i planowaniu przyszłych działań. Omówienie czym jest sprawczość, kontrolowanie i tworzenie planu działania.

 

Celem działań jest zbudowanie świadomości w grupie docelowej o szkodach zdrowotnych i społecznych wynikających z używania substancji psychoaktywnych, alkoholu, uzależnienia od hazardu i e-uzależnienia oraz promocja aktywizacji prospołecznej wśród młodzieży ze szkół na terenie Poznania, jak również inspiracja do rozwoju twórczego jako alternatywa.

 

Prowadzący:

 

Dorota Nowakowska - emerytowany funkcjonariusz policji - wydziału dochodzeniowo - śledczego. Prowadziła liczne sprawy wśród osób nieletnich, w tym pobicia, rozboje, zabójstwa, przemoc seksualna, liczne sprawy rodzinne - fizyczne, moralne i psychiczne znęcanie się nad rodziną. Prowadziła sprawy związane z narkotykami wśród osób nieletnich. W latach 2015-2016 wspomagała prace w Fundacji Pro Familia mea w Poznaniu przy autorskim projekcie tej fundacji „Nasze Zasady, Twoje Bezpieczeństwo” w ramach kampanii społecznej „Młodzi Bezpieczni”. Program miał na celu przeciwdziałaniu występowania na terenie i w pobliżu szkoły zjawisk patologicznych, a w szczególności narkotyków i dopalaczy. Od wielu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą.

 

Sylwia Ćwiek – psychopedagog kreatywności, socjoterapeutka (PARP), trener, obecnie w trakcie odbywania szkoły psychoterapii, założycielka 2 placówek socjoterapeutycznych posiadające wieloletnie doświadczenie w pracy socjoterapeutycznej z trudną młodzieżą, z którą ma bardzo dobry kontakt. Pomysłodawca i koordynator wielu działań związanych ze wsparciem dzieci i młodzieży z rodzin alkoholowych, osób wykluczonych społecznie oraz wielu działań kulturalnych.

 

Piotr Plichta POISON

Urodził się w Stalowej Woli, wychowywał się w tamtejszej dzielnicy Młodynie. Pierwsze próby związane z muzyką rozpoczął mając 17 lat. Jego muzyka jest pełna fundamentalnych wartości, przekazujących również profilaktyczne wartości. Stworzył artystyczny autorski program profilaktyki uzależnień "Jedno Życie" podczas, którego ostrzega młodych przed najczęstszymi błędami. Profilaktyka bazuje na ciężkim, ale dla wielu pouczającym doświadczeniu, natomiast w połączeniu z muzyką, tworzy artystyczny program „Jedno życie".

 

Zadanie finansowane ze środków budżetu Miasta Poznania

Jak możesz przekazać wsparcie dla fundacji arrow
Lubisz pomagać i zastanawiasz się co właściwie mógłbyś zrobić?
Z nami masz wiele możliwości wyrażania dobra.
Wesprzyj nas, a przez nas innych.
Copyright © 2019 novo Fundacja